ماساژ درمانی شامل استفاده از فشارها، حرکات و تکنیک‌های مختلف توسط متخصص ماساژ می‌باشد و بر ارتقای سلامتی از طریق بهبود گردش خون، عملکرد سیستم ایمنی بدن و کاهش استرس تمرکز دارد. ماساژدرمانی در کنار فیزیوتراپی می‌تواند جهت ارائه خدمات کامل به بیماران و برای توانبخشی و افزایش آرامش عضلانی اثربخش باشد.

هنگام ماساژ، در حالی که ممکن است شما احساس آرامش کنید، بدن به حالت فعال شدن کامل می‌رود. ماساژ سیستم عصبی را تحریک می‌کند. عضلات، اندام ها و غدد را بیدار می‌کند. خون و مایع لنفاوی را به حرکت در می‌آورد و باعث تولید و ترشح مواد شیمیایی و هورمون‌ها توسط سلول‌ها می‌شود.

ماساژ ممکن است از نوازش سبک تا فشار عمیق متغیر باشد و انواع مختلفی از آن وجود دارد.

در تصویر دست فردی در حال ماساژ دادن دست فرد دیگر نشان داده شده است.

فوايد ماساژ درمانی

 1. آرام‌سازی بدن و سيستم عصبی از طريق پايين آوردن ضربان قلب و ريتم تنفس
 2. کاهش اسپاسم و گرفتگی عضلات، تاندون‌ها، رباط‌ها و بافت همبند و در نتيجه آزادسازی اعصاب و کاهش فشار بر آن‌ها
 3. کاهش استرس و خطرات مرتبط به آن مانند فشار خون بالا، آريتمی قلبی، اضطراب، بی‌خوابی، خستگی مداوم، اختلالات گوارشی و مسائل روانی
 4. افزايش گردش خون و انتقال اکسيژن و مواد مغذی بين سلول‌ها و در نتيجه بهبود عملکرد سلول‌ها که منجر به از بين رفتن مواد زائد و افزايش جذب مايعات و کاهش تورم و التهاب می‌شود.
 5. بهبود عملکرد سيستم لنفاوی
 6. اعضا و ارگان‌هاي بدن نيز می‌توانند از ماساژ بهره ببرند؛ زمانی که عضلات، استخوان‌ها یا اعصاب دچار مشکل می‌شوند، اندام‌ها گاهی اوقات می‌توانند ناراحتی و اختلال عملکرد را منعکس کنند. برای مثال، کمردرد می‌تواند دردهای قاعدگی را تشدید کند و گرفتگی‌های قاعدگی می‌تواند باعث منقبض شدن عضلات کمر شود. بنابراین ماساژدرمانی می تواند علائم مرتبط با عملکرد اندام و عضلات را بهبود بخشد.
 7. بهبود و تصحیح پاسچر بدن؛ از آنجایی که ماساژ انقباض را در عضلات و مفاصل اطراف آزاد می‌کند، بدن به حالت طبیعی و سالم‌تری باز می‌گردد.
 8. تسکین درد بعد از جراحی
 9. افزایش عملکرد ورزشی
 10. افزایش دامنه حرکت
 11. کاهش حالت تهوع ناشی از شیمی درمانی برای بیماران مبتلا به سرطان
در تصویر فردی در حال دریافت ماساژ نشان داده شده است.

مزایای حاصل از ماساژ درمانی چه مدت دوام دارند؟

به دلیل اینکه هر کس نوع بدن متفاوتی دارد پیش‌بینی اینکه فواید ماساژدرمانی تا چه مدت زمان ماندگارند، دشوار است. با این حال، برخی از عوامل خارجی وجود دارد که می‌تواند به ما در تعیین مدت زمان ماندگاری فواید کمک کند. این مزایا برای افراد مختلف بسته به زندگی و نوع ماساژ متفاوت است.

به عنوان مثال، اگر زندگی پر استرس از نظر روحی و پرفشار از نظر جسمی دارید، مزایای ماساژ در مقایسه با کسی که زندگی نسبتاً بدون استرسی دارد، طولانی نخواهد بود. فواید ماساژ می‌تواند تا یک ماه ادامه داشته باشد. به طور متوسط، بیشتر افراد برای حدود یک هفته متوجه مزایای آن می‌شوند.

در تصویر فردی در حال دریافت ماساژ نشان داده شده است.

آیا ماساژ می‌تواند جایگزین مراقبت‌های پزشکی باشد؟

علیرغم مزایای بسیار آن، ماساژدرمانی به عنوان جایگزینی برای مراقبت‌های پزشکی منظم نیست و اگر دچار مشکل به خصوصی هستید، به پزشک و يا فيزيوتراپيست خود اطلاع دهيد. به طور کلی، اگر می‌خواهید سرعت درمان یک بیماری را از طریق ماساژ بیشتر کنید، ماساژ منظم می‌تواند موثر باشد. برای مثال مطالعات نشان داده است که برای بیماران مبتلا به آرتروز، ماساژ منظم نه تنها می‌تواند درد را کاهش دهد، بلکه به درمان آن نیز کمک می‌کند.

در تصویر فردی در حال دریافت ماساژ نشان داده شده است.

کلینیک فیزیوتراپی ابوعلی در کنار خدمات فيزيوتراپی، ارائه‌دهنده‌ی خدمات ماساژ درمانی برای بانوان و آقايان نیز می‌باشد؛ برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

در انتها، خوشحال می‌شویم پیشنهادات و نظرات خود را با ما و دیگر خوانندگان در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *