فیزیوتراپی به افراد در هر سنی که دارای شرایط پزشکی ، بیماری یا صدماتی هستند که توانایی منظم حرکت و عملکرد آنها را محدود می‌کند ، کمک می‌کند.

یک برنامه درمانی فیزیوتراپی می‌تواند به افراد کمک کند تا به سطح عملکرد قبلی خود برگردند و فعالیت‌ها و تغییر سبک زندگی را که می تواند به جلوگیری از آسیب بیشتر و بهبود سلامت و سلامتی کمک می‌کند، تقویت کند. پزشکان اغلب بیماران را در صورت بروز علائم اولیه مشکل به فیزیوتراپی ارجاع می‌دهند ، زیرا این یک رویکرد مطمئن و مناسب برای جلوگیری بهبود مشکلات فیزیکی است. ما در این مقاله به طور خلاصه به شما در ده مورد نشان خواهیم داد که چرا فیزیوتراپی می‌تواند برای شما مفید باشد:

یک فیزیوتراپیست در حال درمان زانوی بیمار

1. کاهش دادن یا از بین بردن درد

تمرینات درمانی و تکنیک‌های درمان دستی مانند بسیج مفصل و بافت نرم یا درمان هایی مانند سونوگرافی ، تیپینگ یا تحریک الکتریکی می‌تواند به تسکین درد و بازگرداندن عملکرد عضلات و مفاصل برای کاهش درد کمک کند. همچنین این روش‌های درمانی می‌تواند از بازگشت درد نیز جلوگیری کند.

2. پیشگیری از جراحی

اگر فیزیوتراپی به شما کمک می‌کند تا درد را از بین ببرید یا از آسیب جبران کنید، ممکن است دیگر نیازی به جراحی پیدا نکنید. و حتی اگر جراحی لازم باشد، ممکن است از فیزیوتراپی قبل از جراحی بهره مند شوید. اگر قویتر و با فرم بهتر وارد یک عمل جراحی شوید، در بسیاری از موارد سریعتر بهبود خواهید یافت. همچنین با اجتناب از جراحی، هزینه‌های مراقبت‌های درمانی شما کاهش می‌یابد.

3. بهبود تحرک

اگر در ایستادن، راه رفتن یا حرکت ،بدون توجه به سن شما، مشکل دارید، فیزیوتراپی می‌تواند به شما کمک کند. تمرینات کششی و تقویت‌کننده به شما کمک می‌کند تا توانایی حرکت را دوباره به دست بیاورید. با ارائه یک برنامه مراقبت فردی مشخص، هر فعالیتی که برای زندگی فرد مهم است را می توان تمرین و سازگار کرد تا شخص به حداکثر عملکرد بدنی خود برسد.

یک فیزیوتراپیست در حال کمک به یک پیرزن برای راه رفتن

4. بهبود بعد از سکته

بسیار رایج است که بعد از سکته افراد دچار مشکلاتی در حرکات بدنی خود می‌شوند. فیزیوتراپی به تقویت نقاط ضعیف بدن و بهبود راه رفتن و تعادل کمک می‌کند. فیزیوتراپیست‌ها همچنین می‌توانند توانایی بیماران سکته مغزی را در انتقال و جابجایی در رختخواب بهبود بخشند تا بتوانند در خانه از استقلال بیشتری برخوردار شوند و همچنین کارهای روزمره مانند از توالت ، حمام ، لباس پوشیدن و سایر فعالیت ها را راحت‌تر انجام بدهند.

5. پیشگیری و یا درمان آسیب دیدگی‌های ورزشی

فیزیوتراپیست ها اطلاع دارند که چگونه ورزش‌های مختلف می‌تواند خطر ابتلا به انواع خاصی از آسیب‌ها (مانند شکستگی تنشی استخوان برای دونده های مسافت) را افزایش دهند. آنها می‌توانند برای اطمینان از بازگشت ایمن به ورزش، برنامه‌های ورزشی بهبودی یا پیشگیرانه‌ی مناسب شما را ارائه کنند.

یک ورزشکار در حال انجام درمان های فیزیوتراپی بر روی زانو

6. بهبود تعادل بدن

وقتی شما فیزیوتراپی را شروع می‌کنید، فیزیوتراپیست با طراحی یک سری تمرینات سعی می‌کند تا شما تعادل خود را به دست بیاورید. همچنین درمانگران به شما در تمرینات برای بهبود هماهنگی از وسایل کمکی برای راه رفتن ایمن استفاده می‌کنند.

7. مدیریت دیابت و بیماری‌های عروقی

به عنوان بخشی از یک برنامه مدیریت دیابت، ورزش می‌تواند به طور موثر قند خون را کنترل کند. علاوه بر این، افراد دیابتی ممکن است با احساس در پا و پاها مشکل داشته باشند. فیزیوتراپیست ها می‌توانند به این بیماران در زمینه مراقبت مناسب از پا کمک کرده و آنها را آموزش دهند تا از مشکلات بعدی جلوگیری کند.

8. مدیریت مشکلات مربوط به بالا رفتن سن

افراد ممکن است با افزایش سن، دچار آرتروز یا پوکی استخوان شوند و یا نیاز به تعویض مفصل داشته باشند. فیزیوتراپیست‌ها در کمک به بیماران برای بهبودی از جایگزینی مفصل و مدیریت شرایط آرتروز یا پوکی استخوان متخصص هستند.

9. مدیریت بیماری‌های قلبی و ریوی

اگر عملکرد روزمره بیماران قلبی تحت تأثیر قرار گیرد ، ممکن است نیاز باشد تا تحت درمان فیزیوتراپی قرار بگیرند. همچنین برای مشکلات ریوی، فیزیوتراپی می‌تواند از طریق تقویت و تمرینات تنفسی کیفیت عملکرد ریه را بهبود بخشد و به بیماران در پاکسازی مایعات در ریه‌ها کمک کند.

10. مدیریت مسائل درمانی زنان

زنان نگرانی های خاصی در مورد سلامتی مانند بارداری و مراقبت های پس از زایمان دارند. فیزیوتراپیست‌ها می توانند برنامه تخصصی مسائل مربوط به سلامت زنان را ارائه دهند. علاوه بر این آنها می‌توانند درمان‌هایی تخصصی برای: بی اختیاری روده، سرطان سینه، یبوست، فیبرومیالژیا، ورم لنفاوی، درد لگن و بی اختیاری ادرار فراهم کند.

3 دیدگاه برای “10 دلیل برای مفید بودن فیزیوتراپی

  1. س گفته:

    باسلام. من برای کمر و زانوم به فیزیوتراپی ابوعلی مراجعه کردم. کارشون بسیار دقیق و حرفه ای هست . خیلی خوب راهنمایی می کنن . محیط آروم و خوبی داره

  2. آرزو گفته:

    من برای شکستگی دست و پدرم برای درد زانو به این مرکز مراجعه کردیم ، فوق العاده راضی هستیم . پرسنل فوق‌العاده خوش برخورد ، خانم دکتر بسیار با سواد هستن و با حوصله به مشکلات مراجعه کننده گوش میکنن. از نظر هزينه هم قیمت های منصفانه ای دارن و در طول فیزیوتراپی دائما مراجعه کننده رو چک میکنن ، در کل عالی .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *